"To bardzo ważny dokument: w czasach, nasilających się wojen i napięć między państwami, konieczne jest podkreślenie znaczenia korytarzy humanitarnych jako modelu przyjmowania i integracji uchodźców. Dla Afgańczyków, którzy musieli opuścić swój kraj po wielkiej ucieczce z Kabulu w sierpniu 2021 r. i którzy, zapomniani przez społeczność międzynarodową, czekają na przesiedlenie, jest to wreszcie znak nadziei". W ten sposób przewodniczący Wspólnoty Sant'Egidio, Marco Impagliazzo, bezpośrednio po podpisaniu dziś w Viminale nowego porozumienia między rządem włoskim (Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Spraw Zagranicznych) a różnymi stowarzyszeniami (m.in. Sant'Egidio) obejmującego 700 afgańskich uchodźców systemem korytarzy humanitarnych.
Jest to aneks do porozumienia podpisanego w listopadzie 2021 r., które już pozwoliło na przybycie 812 obywateli Afganistanu (uchodźców z Pakistanu, Iranu i Turcji), ktore zostały przyjęte i zintegrowane. Nowy pakt przewiduje przyjęcie 300 uchodźców przez Wspólnoty Sant'Egidio, 200 przez Konferencję Episkopatu Włoch, 100 przez Federację Kosciołów Ewangelickich Włoch i 100 przez ARCI, czyli łącznie 700 osób. Biorąc pod uwagę, że w oczekiwaniu na ten dokument państwo włoskie już wyraziło zgodę na przyjęcie 338 osób, do lipca przyszłego roku będzie można przyjąć kolejnych 362 uchodźców.
Łącznie korytarze humanitarne - promowane przez Sant'Egidio wraz z różnymi stowarzyszeniami - pozwoliły 8 200 uchodźcom bezpiecznie dotrzeć do Europy. Projekt ten, w całości finansowany ze środków własnych, jest realizowany dzięki rozległej sieci przyjmowania uchodźców, wspieranej przez hojność wielu obywateli Włoch i stanowi udany model łączący solidarność i bezpieczeństwo.