"Nie lękajcie się! Otwórzcie, otwórzcie szeroko drzwi Chrystusowi! Otwórzcie granice państw, systemów ekonomicznych i politycznych, nie lękajcie się!" tymi słowami rozpoczął swój pontyfikat 22 października 1978 roku.
David Maria Turoldo napisał o nim: "Wojtyło, jesteś - i to nie tylko dla Twojej Polski - wiatrem nadziei niepokonanym przez druty kolczaste Auschwitz. Wiatrem nadziei ponad wszelkimi granicami... wiatrem przekraczającym ludzką dumę i bezgraniczne lęki".
W świecie wciąż rozdartym przez zimną wojnę, 27 października 1986 r. po raz pierwszy w historii zaprosił przywódców wielkich religii świata do Asyżu, aby prowadzić dialog i modlić się o pokój. Otworzyło to nową epokę dialogu, która wydała wiele owoców, pomagając przezwyciężyć nieporozumienia, nieufność i zamknięcie. Jan Paweł II powiedział tego dnia: "Pokój jest placem budowy otwartym dla wszystkich. Nie tylko dla specjalistów, mędrców i strategów. Pokój jest odpowiedzialnością powszechną". Od tego historycznego dnia narodził się ruch pokojowy mężczyzn i kobiet z różnych religii i kultur, który nieprzerwanie kontynuuje swoje dzieło każdego roku w ramach międzynarodowych spotkań dla pokoju organizowanych przez Wspólnotę Sant'Egidio (https://meetingsforpeace.santegidio.org/).
Od jego pierwszego spotkania ze Wspólnotą, 3 grudnia 1978 r. w rzymskiej dzielnicy Garbatella, w małym przedszkolu, gdzie Wspólnota opiekowała się najbiedniejszymi dziećmi, po wiele peryferii świata, które papież niestrudzenie odwiedzał podczas swojego długiego pontyfikatu, Wspólnota pielęgnuje jego pamięć i nauczanie. Jego ikona, namalowana z okazji kanonizacji, jest czczona w kościele Sant'Egidio.